9. ročník je v cíli Tri Klub Příbram

Příbramský půlmaraton 2021 rozhýbal více než 400 běžců

Šestý ročník Příbramského půlmaratonu ovládl stejně jako loni Zdeněk Zeman z Blatné. Mezi štafetovými týmy si nejrychlejší čas připsal suverénně dream team Spartaku Praha 4, který ozdobila i česká reprezentantka a několikanásobná mistryně ČR v bězích na dráze i silnici Moira Stewartová. Celkem si v neděli 19. září přišlo do areálu Nového rybníka v Příbrami zaběhat více než 410 závodníků a závodnic.

Pro letošní půlmaratonský závod bylo příznačné číslo “dva”. Termín konání se dvakrát měnil a běžci letos neběželi centrem města, ale organizátoři trať přeplánovali do okolí dvou rybníků – Nováku a Fialáku.

Rovněž pro absolutního vítěze Zdeňka Zemana to nebyla premiéra na bedně, jelikož úspěšně obhájil své prvenství z loňského ročníku. Letos dokonce v druhém nejrychlejším čase v historii Příbramských půlmaratonů, za traťovým rekordem Davida Gerycha z roku 2017 zaostal pouze o 18 vteřin… 

Příjemná změna

Mezi štafetami se blýskla svým výkonem česká reprezentantka Moira Stewartová. Jako jediná z běžkyň zvládla cca 2,6 kilometru dlouhý okruh kolem Nováku a Fialáku zaběhnout pod 9 minut. Její tým nejen díky tomu v souboji čtyřčlenných družstev s přehledem zvítězil.

“Většinou se připravuju na velké závody, takže nemám moc čas si zajet na podobné menší. Proto jsem hodně ráda, že mi to teď vyšlo. Mám ráda tu uvolněnější atmosféru, lidi jsou přátelštější. Člověk si to hned víc užije, i když zrovna nepřeje počasí jako o víkendu v Příbrami,” nechala se slyšet elitní běžkyně po proběhnutí pod cílovou branou.

V neděli 19. září se závodilo pod zamračenou oblohou, občas slabě mrholilo, teploměr ukazoval jen 13 stupňů Celsia. “Zřejmě i kvůli chladnějšímu počasí dorazilo nakonec letos méně závodníků než v předchozích ročnících. Přesto se na start postavilo více než 400 odvážlivců, kteří si přišli zasportovat” uvedl za pořádající Tri Klub Příbram Aleš Barášek.

Příští rok na jaře

“Na původní trase absolvovali běžci na 21 kilometrech slovy třináct táhlých kopců, na Nováku je celkem osm krátkých výběhů a toť vše, jinak rovina nebo dokonce mírný skopec. Víc krátkých okruhů udělá z běhu téměř kontaktní sport,” popsal své dojmy z letošní akce jeden běžeckých “matadorů” Petr Butzke.

Také další běžci si přesun půlmaratonské trasy z ulic do přírody vesměs pochvalovali, proto organizátoři uvažují, že i sedmý ročník v příštím roce se bude startovat na Nováku. Podle Petra Švarce z Tri Klubu díky tomu odpadne nutnost řešit dopravní uzavírky a objízdné trasy a realizační tým se bude moci plně soustředit na přípravu prvotřídního běžeckého zážitku. “Pokud to situace dovolí, chtěli bychom Půlmaraton 2022 opět vrátit do první poloviny roku,” doplnil Petr Švarc.

Příbramský půlmaraton je jedním z nejpopulárnějších, ale zároveň i nejdelších běžeckých závodů, jehož výsledky se započítávají do Brdského běžeckého poháru. Ten už za několik dní pokračuje několika dalšími běžeckými událostmi – a hned první říjnovou sobotu se všichni zájemci o pohyb vrátí do areálu Nového rybníka. Uskuteční se zde již 28. ročník Běhu města Příbrami.

Příbramský půlmaraton 2021

Absolutní vítěz: Zdeněk Zeman, 1:13:58 hod.

Nejrychlejší žena: Barbora Amsalem, 1:40:36 hod.

Nejrychlejší štafeta: Martin Olšanský, Jan Skalička, Petr Pavlišen, Moira Stewartová, 1:10:29 hod.

Celkem běžců (dětské závody, půlmaraton, závod štafet, fitness běh): 418

Partneři projektu

Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton -