Sobota 11.6.2022 Tri Klub Příbram

Proč běžce píchá v boku? Jak vzniká křeč?

Proč běžce píchá v boku? Jak vzniká křeč? Z jakého důvodu bolí po běhu svaly? Proč vznikají puchýře? – Přinášíme odpovědi na nejen na tyto otázky od profesionála. Odpovídá Petr Bilina, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) příbramské nemocnice.

Proč běžce začne píchat v boku?

Teorií je více a žádná není zcela přesvědčivá. Nejlogičtější mi přijde ta, která tvrdí, že důvodem je přeplnění některých břišních orgánů krví při tělesné námaze. To má za následek zvýšení napětí jejich pouzder (to jsou v podstatě části pobřišnice, tedy “blány” s bohatým nervovým zásobením). Mechanické dráždění těchto nervů pak vyvolává popisované píchání v boku.

Co je svalová křeč? Jak vzniká?

Jde o mimovolní svalový stah, většinou bolestivý. Příčina je opět komplexní, nicméně jedná se většinou o signál svalové únavy, který v podstatě chrání sval před dalším poškozením. 

Proč je člověku po hodně náročném běhu špatně od žaludky a je mu na zvracení? Proč tělo na fyzickou zátěž reaguje tímto způsobem?

Pokud ženete  výkon  organismu  do  červena , dochází k tomu, že většinu okysličené  krve si tělo postupně  odklání tam, kde se aktuálně nejvíce topí, tedy do svalů. Běžíte, nejíte, nepotřebujete trávit, a tak klesá cévní zásobení orgánů, které se na něm podílí.

No a když vám prokrvení žaludku a střev klesne pod určitou minimální hranici, začne vám být špatně od žaludku. Nicméně příčin může být opět více, nezanedbatelnou roli má psychika běžce, může jít i o dietní chybu nebo i o přehřátí organismu.

Proč běžce po doběhnutí bolí svaly? Jak to souvisí s kyselinou mléčnou?

Pokud  se sval při námaze nestíhá dostatečně okysličit, dochází k určité metabolické adaptaci, jejímž výsledkem je zvýšená tvorba laktátu, tedy kyseliny mléčné. Tato kyselina a jiné metability vznikající při námaze aktivují či ”dráždí” receptory bolesti, tzv. nocisenzory ve svalech, ze kterých pak vycházejí nervové dráhy bolesti, které končí v mozku. Výsledkem je potom ten pocit bolesti.

Proč vznikají puchýře?

Jsou důsledkem opakovaného tlaku a tření nohy o výstelku boty. Jde tedy o specifický úraz kůže, kdy se její spodní vrstva oddělí od té horní a mezi nimi vznikne dutina, která se posléze vyplní tkáňovou tekutinou. Příčinou je nejčastěji nevhodná běžecká obuv, buď příliš  malá resp. úzká, která tlačí, nebo naopak moc velká. V tomto případě noha v botě při běhu  klouže a naráží na výstelku.

Partneři projektu

Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton - Příbramský půlmaraton -